Meny

Mer fisk til Sverige

article image Foto: Norges Sildesalgslag

I 2010 eksporterte Norge mer enn 65 000 tonn sjømat til Sverige, 8,2 prosent mer enn året før. Og det bør bli mer.

14.08.2012 14:53
Mandag 14 februar feirer Eksportutvalget for Fisk at de nå er tilstede med egen fiskeriutsending i den svenske hovedstaden, skriver EFF på sine hjemmesider.

– Sverige er et viktig marked for norsk sjømat, med et stort potensial for vekst. Det sier Line Kjelstrup, EFFs første fiskeriutsending til Sverige.
Mandag har hun med seg blant andre fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen når EFF markerer at de etablerer virksomhet i Sverige. Inntil nå har det svenske markedet vært betjent fra EFFs hovedkontor i Tromsø.

– Det svenske markedet er riktig nok nært oss geografisk, men det er betydelige kulturelle forskjeller mellom Norge og Sverige. Derfor er det viktig å være til stede, sier Kjelstrup.
Hun trekker fram to viktige forskjeller på den norske og svenske konsumenten. For det første er den svenske konsumenten svært opptatt av bærekraft og miljø, og dette engasjementet styrer også valgene i matbutikken. For det andre har svenskene et annet spisemønster enn nordmenn, blant annet spiser halvparten varm lunsj på restaurant eller kafé.
– I dette segmentet skal norsk sjømat få en sterk posisjon, sier Kjelstrup.

I 2010 eksporterte Norge mer enn 65.000 tonn sjømat til Sverige, 8,2 prosent mer enn året før. Det er ifølge Kjelstrup ingen grunn til å forvente noe annet enn videre vekst. Panelundersøkelser som EFF har gjort i det svenske markedet, viser at sju av ti både liker og ønsker å spise sjømat, men at produktene ikke er etablert som naturlige valg når konsumenten står i butikken.
– Nå skal vi jobbe for at norsk sjømat kommer opp og fram i pannebrasken også i de situasjonene. Da er det viktig å vise at sjømat er både enkelt og raskt å tilberede, sier Kjelstrup på EFF sine hjemmesider.