Meny

Fiskets gang uke 4

article image Foto: Norges Sildesalgslag

Årets første loddefangst ved Island er tatt. Vi har hatt  stor reduksjon i nvg-sildfiske og kun to makrellfangster.

01.02.2016 08:08

NVG-sild

Denne uken har aktiviteten i nvg-sildfiske blitt betraktelig redusert. Vel 12 100 tonn er meldt inn mot vel 31 000 tonn i forrige uke. Dette har sammenheng med at de fleste av båtene som vurderer nvg-sildfiske i vinter har tatt sine kvoter eller det kvantumet som de vil fiske. Selvfølgelig er det en del båter som venter til silda kommer på Mørekysten og vil fiske da. Kvoteoversikten viser at det er fisket 101 000 tonn og at den disponible restkvoten er på 95 400 tonn.

Fisket har denne uken foregått på fjordene utenfor Tromsø hvor det er fanget 4 500 tonn, i og utenfor Vesterålen 1 100 tonn og i området vest av Værøy / Røst 6 500 tonn. Fra sistnevnte område har utenlandske båter bidratt med 1 700 tonn, mens av ukekvantumet har ringnot fanget 1 400 tonn, trål 4 400 tonn og kyst 4 600 tonn. Fra flåten får vi opplyst at det fremdeles er mye sild på Tromsøfjordene, men enkelte har opplyst at de har fått kast med mindre sild noe som kan tyde på at den større silda er i ferd med å skille seg ut. Skal også den til Møre for å gyte må den vel snart begynne å få det travelt. Den største silda er fanget i Vesterålen hvor snittet er 337 gram, i det sørligste området ut av Røst 332 gram og på tromsøfjordene 323 gram. Ukesnittet er på 328 gram.

Nå i helga startet første del av det felles NVG-sildtoktet som skal gjennomføres i vinter med tanke på kartlegging av gytebestanden. På grunn av orkanen «Tor» ble de første båtene noe forsenket med å komme i gang, forhåpentligvis vil været ha roet seg slik at toktet kan gjennomføres uten at værforholdene ødelegger dette.

Kommende uke forventes relativt liten deltakelse i fisket.


Lodde
Åtte båter har seilt fra Norge med loddefiske ved «sagaøya» som mål. Fire av disse er kommet frem, men det er foreløpig lite lodde som er registrert. Som nevnt er en liten fangst tatt, «Svanaug Elise» fikk 70 tonn som ble levert på Island. Samfengt snittstørrelse på 37 stk. pr. kg. Nå før helga ble også været ved Island dårlig og tre av båtene søkte havn.

Det forventes ikke brukbart vær før på tirsdag. Flåten har lett både på nord og nordøstsiden av øya, men det er lite som er sett og det som er registrert har stått dypt og ikke tilgjengelig med not. Kommende uke forventes at vesentlig flere båter tar utseiling og forhåpentligvis blir det funnet lodde i fangstbare forhold.


Makrell

Denne uken har landing av makrell blitt vesentlig redusert. Kun 3165 tonn, fordelt på to fangster, er meldt inn. Begge fangstene er tatt nordøst av Hebridene, rute 4373.  Værforholdene har nok vært det som har satt de største begrensningene, men vi har også hørt fra flåten er på leting etter større fisk. Størrelsen på fisken denne uken er på 340 og 357 gram.


Industrifisk

I industrifisk er det svært rolig for tiden. Kun en fangst på 130 tonn øyepål som er meldt inn.

 

Bergen 31. januar 2016

 

Odd Fredrik Andersen