Fiskets gang uke 4 - 2025
Silda på vandring i nord, og kolmulefisket er godt i gang.
27.01.2025 12:00NVG-sild:
Vi fikk en middels sildeuke i nord og fra 46 ulike båter har vi innmeldt totalt 20.000 tonn. Beste døgn ble tirsdag med 9.400 t, mens det i helgen har vært uvær på sildefeltet med landligge.
Fangstene varierer fra laveste kvantum på 10 t på en kystbåt til 1.250 t som største fangst på «Libas».
En kikk på fordelingen på de ulike flåtegruppene viser følgende:
Ringnot | 7.600 tonn |
Trål | 6.400 tonn |
Kyst | 6.000 tonn |
Silda er nå på sin vandring mot gytefeltene lenger sør. Og hovedfisket har foregått rundt 25 n.mil nordvest av Torsvåg. Silda herfra er i front og har god størrelse med snittvekter fra 234 til 303 gram, med vektet gjennomsnitt på 283 g. Om vi sammenligner snittvekten på silda som er fisket på Lopphavet og i ytre del av Kvænangen så ligger den på 254 g.
Så langt i vinter er det fisket vel 88.000 t av NVG-sild kvoten på 257.871 t. I de kommende uker forventer vi at færre norske båter deltar i dette fisket. Når silda vandrer sørover og står utenfor 12 mila, så vil det komme til utenlandske båter i sildefiske.
(Foto: M/S Fiskebank, med levering av sild hos Lofoten Viking)
Makrell:
Fra åtte ulike båter har vi 7.200 t med makrell i journalen. Dette er fra fire norske, to skotske og to irske båter. Fangstene varierer fra 620 t til 1.160 t.
Makrellen er fisket vest av Shetland, og størrelsene varierer fra 390 g til 472 g på snitt. Det er god kvalitet på makrellen, og etterspørselen er stor fra flere markeder ifølge kjøperne som produserer makrell.
Totalt er det omsatt vel 37.000 tonn i januar. Hoveddelen, 31.500 t er fra utenlandske båter. Men vi registrerer og at noen norske båter har valgt å fiske på vinterstid, og de har bidratt med 5.900 t.
Det forventes lite makrell fra utenlandske båter fremover, mens noen få norske vurderer en makrelltur om de finner et værvindu å fiske i.
Kolmule:
Kolmulefiske i EU-sonen er godt i gang mellom stormene vest av Irland. Totalt har vi innmeldt 8.000 tonn fra fem forskjellige båter. Fangstene her varierer fra 500 t som laveste til hele 3.200 t på den danske båten «Astrid».
Fiskerne melder om brukbart med kolmule utenfor Irland, der en må taue noen timer for å få gode trålhal.
Foruten en fangst til konsum til kjøper i Killybegs, så er fangstene omsatt til mel/olje anvendelse. Det meldes også om god etterspørsel etter fiskemel for tiden.
Flere båter har nå satt kursen for kolmulefisket i EU-sonen vest av Irland. Senere i sesongen vil båtene trekke lenger vest til internasjonal sone for å fiske der. Den første fangsten fra det området i fjor var 6. februar.
Nordsjøsild:
Flere båter har gjennom januar lett etter sild i norsk sone. Før helgen fikk vi innmeldt fangster fra tre båter som har fisket i området 30 n.mil sør av Mandal. De har til sammen fisket 1.000 t med fangster fra 80 t til 700 t.
Snittstørrelsene på silda varierer fra 125 – 158 gram.
Om været tillater det så vil noen båter lete etter nordsjøsild i dette området til uken.
Havbrisling:
Svenske og danske båter har i det siste fisket etter brisling i Østersjøen. Vi fikk innmelding fra «Astrid Marie» med 1.350 tonn på torsdag.
Båtene som fisker i Østersjøen fisker den med trål.
Bergen 27.01.2025
Kenneth Garvik