Meny

Silda fikk hukommelsestap

Forskning NVG-Sild
article image Foto: Krossfjord

Et dramatisk skifte i gyteatferden til verdens største sildebestand har de siste årene forundret både forskere og næringen.

08.05.2025 09:59

Etter hundre år med gytevandring til Møre, begynte silda i 2021 å gyte i Lofoten – og der har den blitt. Nå peker forskere ved Havforskningsinstituttet på overfiske av eldre sild som en sannsynlig årsak.

– Det var for lite eldre fisk igjen til å vise ungsilda hvor den burde gyte. Den nye generasjonen måtte improvisere, sier havforsker og førsteforfatter Aril Slotte.

Stimfisk har kollektiv bevissthet

Studien baserer seg på en teori om at stimfisk blir ledet av individer med lang erfaring. Nykommerne er avhengige av kompetanseoverføring fra disse "guruene".

– Når vi fisker selektivt på de eldste individene, fjerner vi dermed kollektiv kunnskap fra bestanden, sier Slotte.

– Hadde flere eldre sild overlevd, ville gytingen sannsynligvis fortsatt på Møre.

Les hele saken på Havforskningsinstituttet sin nettside.