Fiskets gang uke 7 - 2025
Fisket etter NVG-sild nærmer seg slutten for vinteren, mens kolmulefisket forventes å ta seg opp etter en uke med dårlig vær.
17.02.2025 08:16NVG-sild:
Forrige uke ble det meldt inn 1.544 tonn av fem båter. Det er lite sannsynlig at det vil bli fisket særlig mer nvg-sild denne vinteren. Det er noen få kystbåter som kanskje kommer til å prøve seg på rognsild, men det er ikke kommet noen meldinger om fangst enda.
Makrell:
Det er meldt inn 420 tonn makrell, fisket med trål av to båter nordvest av Skottland. Fangstene ble tatt med korte og effektive hal, og både kvalitet og pris har vært god.
Fremover forventes det lite makrellfiske, da de fleste av de større fartøyene avventer hovedsesongen, som sannsynligvis starter i august engang.
Kolmule:
Kolmulefisket har vært preget av mye dårlig vær den siste uken. Det er meldt inn 27.530 tonn sist uke fra 14 båter i internasjonal sone. Det ble rapportert om slakkere fiskeri på søndag, men på grunn av været bedret seg noe, var mange fartøy ute på leting.
Flere båter var i går på vei vestover mot kolmulefeltene, og for øyeblikket er over 20 båter på feltet. Vi forventer et godt trøkk i dette fiskeriet den neste uken og at de finner gode forekomster av kolmule.
(Foto: Odd Lundberg AS - Kolmulefiske med Odd Lundberg som nå er ferdig med årets kolmulekvote.)
Hestmakrell:
Torsdag ble det meldt inn en flott fangst av stor hestmakrell fra Mørekysten. Det var Vestervik som meldte inn denne fangsten på 40 tonn med en snittstørrelse på 700 gram, som ble landet hos Olav E. Fiskestrand.
På mandag meldte Kystbas inn 3 tonn hestmakrell tatt i Vestland. Denne fisken holdt 650 gram på snitt.